GenelŞifalı Bitkiler

Zencefil Yağı Faydaları

Zencefil Yağı ile Sağlık Faydaları

Zencefil yağı ince bir tutarlılığa sahiptir ve açık san renklidir ve hoş keskin bir aroması vardır. Koku, kullanılan zencefil damıtımına ve kalitesine göre değişir. Bununla birlikte, en hoş kokulu olan üstün zencefil yağının taze zencefil kökü damıtmasından geldiği söylenir.

Zencefilin sitemdeki faydalarını bir süredir araştırıyorum . Özellikle ağrıyı ve hareket hastalığını hafifletmek için kullanabileceğiniz en güçlü ev ilaçlarından biri haline getiren anti-inflamatuar özelliklerinden çok etkilendim. Bu nedenle taze zencefil kökünden ekstrakte edilen zencefil yağının vücudun tüm faydalarını ve çok daha fazlasını sunduğunu söyleyebilirim.

Zencefilli Yağı Nedir?

Sıcak, baharatlı ve enerji verici, zencefil yağı zehirli kökü keskin, seyrek görünümlü yeraltı köksapında bulunur.

Zingiberaceae bitki ailesinin bir üyesi olan bu yıllık bitki dar mızrak şeklinde yaprakları, beyaz veya sarıçiçeklere sahip, 1, 1,5 metre yüksekliğe kadar büyür. Çeşitliliğe bağlı olarak sarı, beyaz veya kırmızı olabilir.

Zencefil özellikle eski Çin, Hint ve Yunan medeniyetlerinde tıbbi ve mutfak özellikleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. M.Ö. 4. yüzyılda Hint Sanskritçe destanı olan Mahabharata, zencefil malzemesini bir karışım olarak kullanan, haşlanmış bir et yemeğini tanımlıyor. Ayrıca tıpta, zencefil önemli bir bitki olarak kabul edilir.

Zencefil Roma İmparatorluğu’na ihraç edilerek Avrupa’da Arap tüccarları tarafından yaygın bir şekilde ticaretine başlanarak dünya geneline yayıldı. Ayrıca şekerlemelerde bir madde olarak kullanılmıştır. 13. – 14. yüzyılda, zencefil – karabiber ile birlikte – sıkça pazarlanan bir baharat haline geldi. Bu dönemlerde bir koyun için bir kilo zencefil ticareti yapılabileceği de söylentiler arasındadır.

Zencefil Yağı Kullanımı

Ağrıyı hafifletmek için zencefillerin faydaları bugün yaygın olarak biliniyor ve zencefil yağı kullanarak taze zencefil (çiğ hamur, sebze suları içine rendelenmiş veya çay içine döşenmiş) kullanmayı tercih ederken bu sağlık açısından önemlerinden de faydalanmış oluyorsunuz. Topikal olarak kullanıldığında, zencefil yağı, ağrı ve kanamayı hafifletir; ayrıca normal kan dolaşımını teşvik eder.

Aroma terapistler, zencefil yağının yatıştırıcı ve ısınan özelliklerini sindirim sorunlarına yardımcı olmak için de değerlendirebilirler. Aslında, zencefil yağı en popüler kullanımlarından biridir: mide bulantısı, hazımsızlık, ishal, gaz ve hatta sabah bulantısı gibi her türlü sindirim rahatsızlığının hafifletilmesi için kullanılmaktadır.

Çeşitli sağlık sorunları için zencefil yağı kullanmanın bazı yolları şunlardır:

Difüzörde iki veya üç damla damlatın veya pamuklu bir topa veya mendile yerleştirin ve ardından solumayın sadece bulunduğunuz ortamda aromatik kokusu dağılana kadar bekleyin. Bu, bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Taşıyıcı yağın 30-40 gramına iki ila üç damla karıştırın ve masaj yağı olarak kullanın. Bu sırt ağrısı, artrit, kas ağrısı, romatizma ve kırıkların giderilmesine yardımcı olur, dolaşım sisteminizi canlandırır ve libidonunuzu canlandırır.

Ayrıca sıcak banyosuna ekleyebilir ya da sıcak veya soğuk pamuğa (pamuklu bezde olabilir) birkaç damla koyabilir ve daha sonra etkilenen alanlara uygulayabilirsiniz.

Sinüzit, boğaz ağrısı ve burun akıntısını gidermek için bir difüzör veya buharlaştırıcı vasıtasıyla teneffüs edin. Ayrıca dekonjestan olarak da kullanılabilir.

Gaz ve ishalden kurtulmak için karınıza bir damla masaj yapın.

Zencefil Yağı Kompozisyonu

Zencefil yağının faydaları çoğunlukla, güçlü mono- ve sesqui-terpenoidlerden, örneğin neral, geranial, 1,8-sineol, zingiberen, B-bisabolen ve B-sesquiphellandrene aittir. Ayrıca bir a-pinen, B-pinen, kamfen, linalool, borneol, y-terpineol, nerol, geraniol ve geranil asetat içerir.

Zencefil Yağı Sağlık Açısından Faydaları

Zencefil yağı, birçok antienflamatuvar, sindirim sistemi, balgam söktürücü, antiseptik, yağ asidi, analjezik ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Çeşitli sağlık sorunlarını hafifletmekte yardımcı olur, örneğin:

Mide ve bağırsak ile ilgili sorunlar – Zencefil yağı doğru sindirimi desteklemeye yardımcı olur ve spazmlar, dispepsi, hazımsızlık ve gaz için mükemmel bir çare olabilir. Ayrıca iştahınızı artırabilir ki bu da kilo vermeye çalışan insanlar için harika bir seçenektir.

Gıda zehirlenmesi

Zencefil yağı antiseptik ve yağ asidi özellikleri, gıda zehirlenmesinin yanı sıra bağırsak enfeksiyonları ve bakteriyel dizanteri tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Sıtma ve sarı humma

Zencefil yağının Hindistan’daki sıtmanın başlıca taşıyıcısı olan Anopheles culicifacies sivrisinekleri itmeye yardımcı olabileceğini gösteren bir araştırma bulunmaktadır.

Solunum problemleri

Zencefil yağı, öksürük, grip, astım, nefes darlığı ve bronşitten kurtulmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Taze zencefil, mukusu boğazdan ve akciğerlerden uzaklaştırır ve genellikle rahatlatıcı etkileri için çaya eklenir.

Ağrı

Zencefil ve zencefil yağı, ağrı ile ilişkili bileşikler olan prostaglandinlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kalp rahatsızlıkları

Zencefil yağı düzenli olarak kullanmak kan pıhtıları ve arteryoskleroz riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir, ayrıca kandaki kötü kolesterol düzeylerini düşürmenize yardımcı olabilir.

Günlük zencefil tüketimi arttıkça hastalık olasılığı azalırken, günlük zencefil tüketen yetişkinler koroner kalp hastalığı riskini yüzde 13 düşürebilir.

Hipertansiyon

Günlük zencefil tüketen yetişkinlerde, hipertansiyon gelişme riski %8 daha düşüktür (yüksek tansiyon).  2005 tarihli çalışmada zencefil Gerilime-bağlı kalsiyum kanallarının blokajına kan basıncını azaltabilir.

Zencefil Yağı İnfüzyonu Nasıl Yapılır?

Zencefil, zencefil esans yağı üretmek için geleneksel olarak buharla damıtılır, ancak evde kendi zencefil yağ infüzyonunu da oluşturabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Taze zencefil
  • 1 1/2 fincan zeytinyağı
  • Fırın güvenli kase
  • Peynir rendesi

Prosedür:

  1. fincan taze zencefili iyice durulayın ve birkaç saat kurumasını bekleyin.
  2. Zeytinyağını, güvenli bir kaba dökün.
  3. Zencefili kesin ve daha sonra temiz peynir rendesi kullanarak parçalayın. Zeytinyağını ilave edin ve iyice karıştırın.
  4. Karışımı fırına koyun ve en az iki saat düşük sıcaklık (150 derece) altında kaynatın.
  5. Karışımı ağartmadan peynir bezinden geçirerek süzün ve zencefil parçalarını çıkarın. Tüm yağ filtrelendiğinde, kalan peynir bezinden sıkın.
  6. Zencefil yağını temiz şişelere aktarın ve serin ve kuru bir yerde saklayın.

Bu zencefil yağ infüzyonu altı aya kadar taze kalabilir.

Zencefilli Yağ Nasıl Çalışır?

Zencefil yağı, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve diğer iyileştirici özelliklere sahip olan % 90 seskiterpenlerden oluşur. Topikal veya Solunum yoluyla alındığında, bir ısınma ve enerji verici etkiye sahiptir. Ancak bunu nitelikli bir sağlık doktorunun gözetiminde yapmanızı öneriyorum.

Zencefilli Yağ Güvenli mi?

Çok kuvvetli konsantrasyonlarda (yoğunlaşma) kullanılmadığı sürece, zencefil yağı genellikle toksik değildir ve tahriş edici değildir. Hassas cildiniz varsa, herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını görmek için zencefil yağı (ya da herhangi bir esans yağı) kullanmadan önce lütfen bir cilt testi yapın.

Zencefil yağını, zeytin veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağda seyreltmeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca, neroli, tütsülenmiş, bergamot, ylang-ylang, gül ve sandal ağacı gibi narenciye ve baharatlı uçucu yağlarla iyi uyum sağlar.

Zencefil yağı fototoksik olabilir, bu yüzden uygulandıktan sonra 24 saat içinde güneşe maruz kalacak cilt bölgelerine uygulamaktan kaçının. Ayrıca, sabah bulantısı için yararlı olduğu düşünülse de, hamile kadınlara ve emziren annelere zencefil yağı dikkatle kullanmalarını öneriyorum. Kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu yağı çok küçük çocuklara da vermekten kaçının

Zencefil Yağı Yan Etkileri

Zencefil köküne karşı herhangi bir hassasiyete sahipseniz, zencefil yağı kullanmayın. Zencefil yağının bazı potansiyel yan etkileri mide ekşimesi, ağız kokusu, mide bulantısı ve cilt kızarıklıklarıdır (topik olarak uygulandığında).  Herhangi bir ilaç türünü alıyorsanız, zencefil yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kontrol edin

Close
Close