Cilt BakımıSaç Bakımı

Saç Bakımı Nasıl olmalıdır

Saçlarınıza Ne Kadar Özen Gösteriyorsunuz?

Saç bakımı herkesin oldukça önemsediği bir mevzudur. Bu yüzden kişilerin sahip oldukları saçlar her zaman için kişisel sağlığın fiziki ve ruhsal durumunu yansıtır. Saç görünüm açısından en önemli etkendir. Bakımlı saçlar, yüzyıllardan beri özellikle kadınlar için güzelliğin en önemli göstergelerinden biri olmuştur.

Göz kamaştıran canlılıkta saçlara sahip olmak hiç de zor değil. Bu nedenle şimdi sizlere saç bakımı hakkında her şeyden bahsedecek ve daha sonra evde yapabileceğiniz birçok saç bakım maskelerinden söz edeceğiz.

Evde Saç Maskesi Yapılabilir mi?

Herkesin evinde bulunan malzemelerden yapılacağı için neredeyse hiç para harcamadan sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz. Doğal saç bakımı maskelerine geçmeden önce kendi saç tipinizi tanımanız ve saçınızın gereksinimleri doğrultusunda hangi maskeyi uygulamanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde saçınızın ihtiyacı olmayan nemi veya yağı verebilir bu da saçlarınız için istediğiniz sonucun tam tersi bir etki yapabilirsiniz.

Kleopatra’nın dillere destan güzelliği siyah saçları her zaman sağlıklı ve parlak gözükürdü. Uzman arkeologlar onun saçlarına bal, zeytinyağı, badem yağı ve sirke kullandığını tespit etmiştir.

Evde Yapılacak Saç Maskeleri

Şimdi gelelim evde yapacağımız saç maskelerine; Saçlara parlak bir görünüm veren baldan 1 yemek kaşığı kadar almalı ve 5 su bardağı kadar sıcak suyun içine koyarak eritmelisiniz. Daha sonra saçınızın diplerine değdirmeden yaptığınız karışımı saçınıza sürüp 20 dakika kadar sonra saçlarınızı durulayın. İlk deneme de saçlarınızın parladığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Nem Maskesi

Kuru saçlar için de nem maskesi yapabilirsiniz. Bu yöntemde 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta ve 1 çorba kaşığı kadar sirkeyi bir kabın içinde karıştırdıktan sonra elde edeceğiniz karışımı saç köklerinden başlayarak saç uçlarına doğru sürmelisiniz. Geniş bir tarak yardımıyla karışımı saçlarınıza yayılmasını sağlayın.20 dakika sonrada saçlarınızı yıkayınız.

Yağlı Saçlar İçin Evde Maske Tarifi

Yağlı saçlar içinse önereceğimiz maske, saçları çabucak yağlanan kişilerin 100 gram kadar yoğurt ile bir yumurtayı karıştırıp temiz saçlarına sürmesi ve on dakika sonra da saçlarını ılık suyla yıkaması gerekiyor.

Saç Dökülmeleri İçin Evde Maske Tarifi

Saç dökülmelerine karşı yapabileceğiniz maskede yapmanız gereken şey 1 ampul A vitamini, 4 çorba kaşığı badem yağı ve 200 gram kadar zeytin yağını karıştırmak ve karışımı saç kökleri de dahil olmak üzere tüm saçlara uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Daha sonrada bu karışımı saçınızda iki veya üç saat bekletiniz.

Saçlarımızın daha çabuk uzaması için evde Maske

Hint  yağı, ısırgan otu yağı, acı badem yağını birebir ölçülerde karıştırıp dipten uca kadar masajla yedirip aynı şekilde iki veya üç saat bekletip yıkayınız.

Saçlarınızı tanıyıp ihtiyaçlarına yönelik pek çok doğal saç bakımı yöntemi deneyebilir ve memnun kalabilirsiniz. Bu yüzden kozmetik ürünlere yönelmeden önce saçlarınıza zarar vermeyecek olan bu doğal yöntemleri mutlaka evde denemelisiniz. Sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan saçlar artık bizimdir.

 

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kontrol edin

Close
Close