Kilo Kontrol & Diyet

Kalıcı Kilo Kontrolü

Beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmenin zamanı geldi. Kilo vermek için acele etmeyin sabırlı bir diyetle kalıcı kilo kontrolü mümkün sadece alışkanlıklarımızı artık bir kenara koymalıyız. 1 Kilo yağdan vermek için 700 kalori harcamak gerekir yani buda demek oluyor ki haftada yarım kilo veya 1 kilo verilebilir.

Sürekli tartılın ama bu her öğünden sonra tartılın olarak anlaşılmamalı çünkü her yediğiniz anında kilo yapamayacağı gibi hemen de zayıflatmaz günde en az 1 kere tartılabilirsiniz veya 2 günde 1 tartılabilirsiniz bu hem psikolojik olarak sizi daha iyi hissettirir çünkü hedefinize ulaşabileceğinizi gerçek anlamıyla görürsünüz.

Kesinlikle bu hataya düşülmemeli çok açlık çok kilo kaybı demek değildir 6 ayda aldığınız kiloyu 10 günde vermeye çalışırsanız direnciniz düşer sağlığınızı bozar ve ardından yedikleriniz sizi daha fazla kiloya çıkarır. Kilo verme hızınız düşükse bile azimli olmaktan vazgeçmeyin diyetinize devam edin aksi takdirde kilo almanız kaçınılmazdır.

kilo kontrolü için nasıl diyet yapılmalı

Diyet Nasıl Yapılmalı?

Kilo kontrolü için, diyet yapmak demek aç kalmak demek değildir ve günün öğünlerini atlamak ya da tek öğüne düşürmek diyet yapmak değil sağlımızla oynamaktır. öncelikle; sabah kahvaltısı yapılmalı ve gecen düşen kan şekeri dengesini bu şekilde sağlamalıyız. Kahvaltı bedensel ve zihinsel fonksiyonlar için gün boyu enerji sağlamaktadır.

TKilo kontrolü sağlamak için tüm besin gruplarından size uygun dengeli porsiyonlarda tüketerek sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

Kilo Kontrolü İçin neler Yenilmeli veya Yenilmemeli

Kilo Kontrolü İçin neler Yenilmeli veya Yenilmemeli?

Mümkün olduğunca tahıllı ekmekler tüketilmeli. Beyaz unlu makarna yerine kepekli makarna beyaz pirinç yerine esmer pirinç tüketilmeli. Bulgur da iyi ve doğru bir seçim olabilir. Yağsız et yarım yağlı veya yağsız süt de tercih edilmeli, yağsız ve haşlanmış besinler tüketin, özellikle dışardan yediğiniz besinleri kontrollü tüketin yarım porsiyon ya da yarım porsiyondan az olacak şekilde tüketilmesi sizi olumlu etkiler.

Tabi ki hayatımızda bitmeyen krizler oluşturan tatlılar ve çikolatalar ya da atıştırmalık yiyecekler; bunlardan kaçının ama bunu kendinizi ve nefsinizi yoracak şekilde yapmadan da atlatabilirsiniz.

Canınız tatlı, abur cubur, çikolata mı çekti hemen kalkıp büyük bir su bardağı soğuk su içine 1 dilim limon atın ve hepsini tüketin ya da bitki çayı için halen geçmediyse süt ve yoğurda küçük meyve parçacıkları ekleyerek tüketin.

Sürekli dışarda güneşin olumsuz etkilerine maruz kalıyorsanız haftada 2-3 kez omega-3 almak önemlidir. Fırında veya haşlanmış,  ya da buğulama şeklinde pişirilmiş balık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, fındık, kabuklu yemişlerde omega-3 içerir.

Son olarak hem vitamin kaybını önlemek hem de fazla kalorileri yakmak için mevsime uygun sebze ve meyvelerden günlük minimum 5 porsiyon tüketmelisiniz.

Sıvı tüketiminin de tabi ki temel faktör olduğunu unutmamak lazım. Bunun yanında içeceğinize şeker atmamaya özen gösterin sadece günde 1 küp şeker azaltmak bile yılda 1 kilo verdirir.

Kilo kontrolü İçin hangi egzersizler yapılmalı

Hangi Egzersizler Yapılmalı?

İlk defa başlayacaklar için günde en az 30 dakika ve her ilerleyen gün 5 dakika arttırılıp maksimum 1 saate kadar egzersiz yapmaktır.

Kilo vermek için yapılabilecek en iyi egzersiz akşam yemeğinden sonra minimum 1 saat yürüyüş yapmaktır. Tempolu yürüyüş vücutta titreme yarattığı için yağ yakmakta gayet sağlıklı bir yöntemdir. Göbek eritmek ve karın kası yapmak için mekik ve bacak egzersizleri önemlidir. Günde diyete ilaveten en az 1 saat yürüme ve 30-45 arası egzersizle gayet kontrollü bir şekilde kilo kaybına uğrarsınız.

Verilmesi Gereken İdeal Kilo Nedir? Nasıl ölçülür?

Kişinin mevcut kilosuna oranla 0.5-1 kilo vermesi sağlıklı bir kilo kaybıdır. İstediğiniz sonucu aldıktan sonra diyetisyenin önereceği beslenme yaklaşımıyla kilo verme hızı dengelenir.

kilo kontrolü verilmesi gereken ideal kilo nedir nasıl ölçülür

İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra diyeti ve egzersizleri tamamen bırakabilirsiniz. Ama bu defa daha hızlı kilo almaya başlarsınız. Sadece istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra diyet programınızı yenilersiniz bu da hep formda olmanızı sağlayacaktır.

NOT: EGZERSİZ OLMADAN DİYET KİLO VERDİRSE BİLE VÜCUTTA SARKMALARA SEBEB OLACAKTIR BU YÜZDEN EGZERSİZ-DİYET AYRI OLMAMALI…

Summary
Kalıcı kilo kontrolü nasıl sağlanır? Diyer nasıl yapılmalı? İdeal Kilo Ne Kadar Olmalı?
Article Name
Kalıcı kilo kontrolü nasıl sağlanır? Diyer nasıl yapılmalı? İdeal Kilo Ne Kadar Olmalı?
Description
Beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmenin zamanı geldi. Kilo vermek için acele etmeyin sabırlı bir diyetle kalıcı kilo kontrolü mümkün sadece alışkanlıklarımızı artık bir kenara koymalıyız. 1 Kilo yağdan vermek için 700 kalori harcamak gerekir yani buda demek oluyor ki haftada yarım kilo veya 1 kilo verilebilir.
Author
Publisher Name
Eczanehaberleri
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close