Saç BakımıŞifalı Bitkiler

Daha Güçlü ve Daha Kalın Saçlar İçin 12 Gıda

Saçlarınızı daha kalın, daha sağlıklı ve canlı yapmanın yolları

İyi görünmek, iç kısımlarda vücudunuza bakmakla aynı şeydir ve dışarıdan ürünler kullanmakla da alakalıdır. New York’taki Mount Sinai Hastanesi’ndeki dermatoloji bölümünde kozmetik ve klinik araştırma direktörü Joshua Zeichner, “Sadece besleyici bir diyet sağlıklı tırnakları ve saçları teşvik ediyor” diyor.

Ancak diyetinize buzdolabınızda olan her gıdayı eklemek bu çözüme girmiyor.

Dr. Zeichner, “Saç ve tırnakların her ikisi de keratin içerdiklerinden, vücuttaki benzer bir süreçle birine yardımcı olan besin maddelerinin de diğerine yardımcı olabileceği düşünülmektedir” diyor Dr. Zeichner. Sönük, cansız ve kırılgan saçlara hoşça kal demeye hazır mısın? Daha kalın saçlara ve sağlıklı tırnaklara ulaşmanıza yardımcı olacak gıdalar için okuyun.

Peynir altı suyu proteini

Dr. Zeichner, “Saçlarınızın güçlü olmasını sağlayan protein olan keratin üretmek için saçınıza protein lazım” diyor. Saç, yeterince protein almazsa,  “gerçek bir gıdayla yaşamak gerçek hayatın sırrı” yazarı Beth Warren’in tezine göre “saçlar dikkat çekici saç dökülmesine neden olan” dinlenme evresine geçebilir “diyor . Basit takviye için sabah smoothie’ye (detox içeceği) peynir altı suyu proteini eklemeyi deneyin.

(Bonus: Peynir altı suyu proteini, iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir Bir çalışmada, peynir altı suyu proteinini içen kişiler iki saat sonra, normal meyve suyu tarzı bir içecek içenlere göre %18 daha az yediler.)

Kırmızı et

Sulu bir biftek protein ile yüklüdür ve aynı zamanda saç ve tırnak sağlığı için önemli olan başka bir besin içerir: demir. Dr. Zeichner “Demir eksikliği anemisi olan insanlar genellikle ince saçlı” diyor.

Bu, haftanın her günü kırmızı et yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Kırmızı et doymuş yağ oranı yüksektir ve fazlaca yemek, kalp hastalığı, çeşitli kanser türleri ve tip 2 diyabet de dâhil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riski taşımaktadır. Ancak, haftada bir kez sığır eti tüketebilirsiniz. Demir yönünden eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir takviye başlatma konusunda doktorunuzla konuşun.

Yaban mersini

“Antioksidanlar, vücudunuzdaki hücreleri serbest radikal hasara karşı korur” diyor Belly Dergisi’nin yazarı Erin Palinski. “Bu hasar, stres hormonlarını ve saç dökülmelerini ve saç dökülmelerini de içeren iltihaplanmayı arttırıyor” diye de ekliyor.

Palinski, diğer meyveler ve koyu yeşil arasında yaban mersini için şöyle diyor: “Bütün meyvelerin en yüksek antioksidan özelliklerinden birine sahipler”.

Bira

Gıda ve Tarım Bilim Dergisinden yapılan bir araştırma, biranın ortalama diyette en zengin silikon kaynaklarından birisi olduğunu gösteriyor “. Dermatolojik Lazer Cerrahisi Washington Enstitüsünde dermatolog olan MD Rebecca Kazin ve Dermatoloji Bölümünden Johns Hopkins, “Silikon, saç büyümesi için iyi bir haber olan kafa derisine dolaşımı artırmak için düşünülen bir mineraldir” diyor.

Dermatoloji Araştırmaları Arşivi’ne göre günlük 10 miligramlık bir silikon takviyesinin saç dökülmelerini azaltmak ve 20 hafta sonra kırılganlığı engellemek için neden gösterildiğini açıklıyor.

İstiridyeler

Dr. Zeichner, “Çinko, saç ve tırnaklarınıza benzer proteinler yapmak da dahil olmak üzere birçok biyolojik işlem için gereklidir” diye açıklıyor. Ulusal Sağlık Enstitüsünden Dr. Zeichner. İstiridye, her hizmet için 74 gram çinkoya sahip, bu da diğer herhangi bir gıdadan çok daha fazla.

Her gün istiridye yemeye yetecek kadar şanslı değil misin? Sığır eti, kümes hayvanları, tahkim edilmiş tahıllar ve pişmiş fasulye de bu konuda size yardımcı olabilir.

Süt

Daha fazla araştırmanın yapılması gerekiyor, ancak bazı çalışmalar D vitamini ve saç dökülmesi arasında bir bağ olduğunu öne sürüyor. Örnek: Cilt Farmakolojisi Fizyolojisi araştırmasına göre, saç dökülme geçirmiş kadınların D vitamini seviyeleri sağlıklı saçlı kadınlara göre daha düşük. Ayrıca, Koff, kalsiyumun sağlıklı saç ve tırnaklarda önemli bir mineral olduğunu da gösteriyor (not: kalsiyumu emmek için vitamin D ihtiyacınız var).

Tabii ki, D vitamini sütte bulunmaktadır, ancak yetersiz olabileceğini düşünüyorsanız D vitamini takviyesi hakkında doktorunuzla konuşun.

Yumurtalar

Yumurta protein için iyi bir kaynaktır. D vitamini ve ayrıca biyotin içerirler. Biotin eksikliğine sahip hastaların genellikle zayıf saçları ve tırnakları olduğunu açıklayan Deratolog Dr. Zeichner, “B-kompleks bir vitamin olan biotin keratin gelişiminde rol oynayabilir” diyor.

Not: Büyük bir tırnak sorununuz varsa, bir biotin takviyesi düşünebilirsiniz. 2.5 miligram bir günlük doz kırılgan tırnakları güçlendirir diyor Dermatoloji Dergisi (2.5 Miligram biotin için yaklaşık 300 yumurta yemeniz gerekiyor).

Somon

Somon, iltihaplanmayı azaltan ve sağlıklı, nemlendirilmiş cildi teşvik eden, iyi bilinen bir biyotin ve protein kaynağı olan omega-3 yağ asitlerince zengindir. Ve unutmayın, saç derinizin de cildi: “Sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı kıl foliküllerini, yani sağlıklı saçları ifade eder”.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yemek saçlar için pek etkili olmasa da bu yiyeceği saçınıza doğrudan uygulamak mükemmel sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayabilir. Çünkü Hindistan cevizi hasarlı kılları canlandırmak için gerekli olan proteinleri içerir.

Parmaklarınızın ucuyla alacağınız bir miktar Hindistan cevizi yağını saçlarınızın uçlarına ya da bir miktar yarısına kadar yedirirseniz saçlarınız daha parlak olacak ve aynı zamanda istediğiniz şekli vermeniz kolaylaşacaktır. Ya da Hindistan cevizi yağı içeren bir saç bakım seti de deneyebilirsiniz.

Badem

Bademler sadece iyi bir protein kaynağı değil, sağlıklı saç ve tırnakları korumaya yardımcı olan magnezyum yönünden oldukça zengindir.

Ashley Koff, RD “Magnezyum, Ana Tabiatın anti stres minerali ve stres saç dökülmesinde önemli bir faktördür” diye açıklıyor. Palinski, ” Tırnaklarınızda dikey sırtlar yetersiz magnezyumun bir işareti olabilir ” diyor. Ayrıca yapraklı yeşillikler, kakao ve soya fasulyesi ile daha fazla magnezyum alabilirsiniz.

Brezilya fındığı

PLoS One’da yapılan bir çalışmada, selenyum eksikliği bulunan kobay farelerde (oksidatif strese karşı korunma ile bağlantılı bir element) seyrelmiş saç büyümesi görülmektedir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, altı ila sekiz Brezilya fındığı, önerilen günlük değerinizin yaklaşık % 800’ünü karşılıyor.

Ceviz

Saç tellerinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için, ceviz tüketimine de önem vermelisiniz. Saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesi için ceviz içerisinde iki önemli bileşen bulunmaktadır. omega-3s (Saçınızın kurumasına ve yıpranmasına engel olur) ve E vitamini (hasarlı folikülleri onarır). Ayrıca, ceviz bakır da içermektedir ki bu durumda doğal renklerinizi zenginleştirebilir ve beyazlama gibi sorunları geciktirebilir.

 

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kontrol edin

Close
Close