Cilt BakımıGenelGenel Sağlık

Cilt Lekeleri

Siz değerli okurlar için cilt lekeleri hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda cilt lekelerinin çeşitleri nelerdir, cilt lekesi neden oluşur, nasıl tedavi edilir, nasıl geçirilir gibi sorulara cevaplar aradım. Cilt lekeleri herkesin başına gelebilen bir beladır diyebiliriz. Cilt lekesi çeşitlerini öğrenmek esasta tedavi noktasında belirleyecektir. İyi okumalar dilerim..

Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri belli problemlere bağlı olarak oluşan cilt yaralarının sonucudur. Cilt yaraları sivilceden de kaynaklı olabilir, başka ufak yaralardan da kaynaklı olabilmektedir. Cilt lekelerinin oluşumunun elbette sebepleri önemlidir. Fakat şu internetten açık kaynaklardan takip ettiğim kadarıyla cilt lekesi problemiyle karşılaşılmadan cilt lekesi üzerine bilgi aranmamaktadır. Bende sizlere cilt lekesinin nedir, nedenleri nelerdir gibi sorulardan daha çok tedavi noktasına değindim. İyi okumalar.

Cilt Lekeleri Çeşitleri

Cilt renginden daha koyu ya da daha açık bir şekilde oluşabilen cilt lekesi farklı faktörlere bağlı olabilmektedir. Ciltte meydana gelen lekeler arasında en sık, güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri, melazma, foto alerjik reaksiyonlar, yaşlılık lekeleri, yara iyileşmeleri sonrasında görülen lekeler ve çillerle karşılaşılmaktadır.
Güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri uzun bir süre boyunca güneşe maruz kalınması sonucunda cildin kendisini korumak için kalınlaşması sonucunda meydana gelmektedir. Melazma, hamilelik süresince ya da hormon hapı kullanımı sonucunda hormonlarda değişiklik meydana gelmesi sonucunda vücudun aşırı melanin üretmesi ve bu melaninin deride birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Aynı zamanda kullanılan kozmetik preparatlarda ciltte foto alerjik reaksiyonlara sebep olarak cilt lekeleri oluşumuna sebep olabilmektedir. Yaşlılık lekeleri ise, ilerleyen yaşlarda, vücudun uzun bir süre boyunca güneşe maruz kalması sebebiyle oluşmaktadır. Özellikle koyu ten rengine sahip olan kişilerde de yaralar iyileşirken ya da akne sonucunda yer yer lekeler meydana gelmektedir. Son olarak ise çiller, genelde güneşli dönemlerde daha çok ortaya çıkan ve açık ten renkli kızıl saçlı kişilerde görülen cilt lekeleri arasında yer almaktadır.

Cilt Lekeleri İçin Bitkisel Tedavi Seçenekleri

Cildinizde bulunan lekeler için doğal bir C vitamini deposu olan çileği kullanabilirsiniz. Haftada bir kez olmak üzere cildinizde bulunan lekelerin üzerine süreceğiniz çilek maskesi ile lekelerinizin zaman içerisinde yok olduğunu göreceksiniz. Cilt lekeleri için uygulayabileceğiniz çilek maskesi için 5 adet çileği çatalla ezerek püre haline getirin ve 2 yemek kaşığı sütle karıştırın. Lekeli bölgelerinize masaj yaparak sürün ve 20 dakika boyunca beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.
Cilt lekeleri doğal tedavi yöntemleri arasında çay ağacı yağı kullanımı da son derece yaygındır. Çay ağacı yağını aktarlarda kolayca bulabilirsiniz. 5 damla çay ağacı yağını 1 damla lavanta yağı ile karıştırın ve pamuk yardımıyla bu karışımı lekelerinizin üzerine uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra, ılık su ile durulamayı unutmayın.
Cilt lekeleri için uygulayabileceğiniz bir diğer doğal tedavi yöntemi de pudra, bal ve limon suyuyla hazırlanmaktadır. 1 yemek kaşığı bebe pudrası, 1 yemek kaşığı süzme bal ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırarak, lekeli bölgenize sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kontrol edin

Close
Close