GenelŞifalı Bitkiler

Çay Ağacı Yağının Faydaları ve Kullanımı

Çay Ağacı Yağının 10 Farklı Kullanımı ve Faydaları

Çay ağacı yağı, melaleuca olarak da bilinir, güçlü antiseptik özellikleri ve yaraları tedavi etme özelliği ile ünlüdür. Çay ağacı yağı (TTO), esasen Avustralya yerli bitkisi Melaleuca alternifolia’dan türetilen uçucu yağ, en azından son 100 yıldır Avustralya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yedi yılı aşkın süredir, birçok tıbbi araştırmada bakteri, virüs ve mantar türlerinin birçoğunu yok ettiği belgelenmiştir.

Dünya genelinde çay ağacı yağı kullanımı oldukça fazladır: Evde yapılan temizlik ürünlerini üretmek, topikal olarak cilt sorunlarını iyileştirmek ve viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yüz yıkama, şampuanlar, masaj yağları, cilt ve tırnak kremleri ve çamaşır deterjanları gibi çeşitli ev ve kozmetik ürünlerinde giderek daha popüler olan aktif madde haline geliyor. Çay ağacının doğal antiseptik ve antienflamatuvar etkileri, onu gerçekte herkesin doğal ilaç dolabının bir parçası olması gereken bir yağ haline getirir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Geleneksel Kullanım Amaçları

Kayıtlar çay ağacının binlerce yıldır yerli halk tarafından kullanıldığını gösteriyor olsa da, bugün bilim insanları, sonunda çay ağacı yağının ne kadar etkili olduğunu gördü. Bugüne kadar, 327’den fazla bilimsel araştırma, çay ağacı yağı için tek başına antimikrobiyal beceriye değinmektedir.

Çay ağacı için bir çok geleneksel kullanımdan bazıları iyileşmeyi içerir:

 • Akne
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Suçiçeği
 • Uçuk
 • Tıkanıklık ve solunum yolu enfeksiyonları
 • Kulak ağrıları
 • Mantar enfeksiyonları ( ayak parmak mantarı)
 • Halitoz (ağız kokusu)
 • Saç biti
 • MRSA
 • Sedef hastalığı
 • Kaşıntılı böcek ısırığı, yaralar ve güneş yanığı
 • Staf enfeksiyonlarını yoketmede
 • Anti-mikrobik çamaşır deterjanı
 • Böcek kovucu
 • Doğal deodorant
 • Akne yüz yıkama
 • Ayak yapısının korunmasında etkilidir
 • Ev temizleyici

Birçok durumda, fonksiyonel tıbbın doktorları, geleneksel tıptan faydalanarak çay ağacı yağını tavsiye etmektedir, çünkü bu ilaçlar hem etkilidir hem de yan etkileri yoktur. Aslında bazı uçucu yağların pozitif sinerjistik bir etkiye sahip olduğunu keşfettiler; bu da antibiyotik direncinin gelişmesini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor!

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Sağlığınızı değiştirmek için çay ağacı yağı kullanmaya hazır mısınız? İşte doğal çay ağacı yağı için en iyi 10 kullanım şekli.

1. Akne için Çay Ağacı Yağı

Günümüzde çay ağacı yağı için en yaygın kullanımlarından biri aknenin en etkili ev ilaçlarından biri olduğu düşünülürken, cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Bir çalışma, çay ağacı yağının benzoil peroksit kadar etkili olduğunu gösteriyor. Bu çalışmalar sırasında deneyimleyenlerden akneli, kuru ve soyulan ciltlere sahip olanların hiçbirisinde yan etki görülmemiştir.

Ev yapımı, akne / sivilce giderici maske için; ii çay kaşığı bal içerisine, 5 damla saf uçucu çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın, Yüzünüzde ovun, bir dakika bekletin, sonra durulayın.

2. Saç için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının saçınız ve kafa derinizin sağlığı için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Saçlar için hindistan cevizi yağı gibi çay ağacı yağı kuru ciltte cildi yatıştırma, kepekleri çıkarma ve bit kovucu tedavide kullanılabilir. Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapmak için, aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü ve lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlarla birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı karıştırın. Yüzünüzde ovun, bir dakika bekletin, sonra durulayın.

3. Temizlik için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı kullanmak için bir başka harika yol da ev temizleyicisi olarak kullanmaktır. Çay ağacı yağı, güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve evinizdeki kötü bakterileri öldürebilir.

Ev yapımı çay ağacı yağ temizleyicisi yapmak için, su, sirke ve limon esans yağı  ile karıştırın,  daha sonra tezgahların üstünde, mutfak aletleri, duş, tuvalet ve lavabo üzerinde kullanın.

4. Sedef hastalığı ve egzama için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, doğal egzama tedavisi olarak ve sedef hastalığını azaltmak da dâhil olmak üzere her tür deri iltihabını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Ev yapımı çay ağacı yağı egzama losyonu veya vücut sabunu yapmak için bir çay kaşığı Hindistan otu yağı, beş damla çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağı karıştırın. Egzama veya sedef hastalığı varsa, GAPS diyetine devam etmeyi ve D3 vitamini takviyesi yapmayı düşünmelisiniz. Yine de bunları uygulamadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

 5. Ayak Tırnağı ve Mantar için Çay Ağacı Yağı

Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme kabiliyeti nedeniyle çay ağacı yağı, ayak tırnak mantar, atlet ayağı ve yüzük virüsünde kullanmak için mükemmel bir seçimdir. Temiz bir pamuklu çubuk yardımıyla etkilenen bölgede çay ağacı yağı seyreltilmemiş olarak uygulayın.

Ve inatçı mantarlar için doğal mantar önleyici mantar yağı ile karıştırmayı da düşünebilirsiniz. Çay ağacı yağı da siğillerin tedavisinde ve yok edilmesinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle çay ağacı yağı doğrudan 30 gün süre ile günde bir kez uygulanabilir.

6. Çay Ağacı Yağı Kalıpları Öldürür

Birçok insanın evlerinde yaşadığı ortak bir problem, kalıp enfestasyondur, bazen bunun farkında bile değildir. Küf ve diğer kötü bakterileri öldürmek için bir difüzör görevi görür. Ayrıca, çay ağacı yağı temizleyicisini duş perdelerine, çamaşır makinenize, bulaşık makinenize veya tuvaletinize püskürterek kalıpları öldürebilirsiniz.

7. Çay Ağacı Yağı Deodorant

Çay ağacı yağı kullanmak için bir başka büyük neden vücut kokusunu ortadan kaldırmasıdır. Çay ağacı yağı cildinizdeki vücut kokularına neden olan bakterileri yok eden antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırılarak ev yapımı çay ağacı yağı deodorantı yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız spor yaparsa veya bir koşucuysanız ayakkabılarınıza ve spor giysilerinize çay ağacı yağı ve limon esans yağı ekleyebilirsiniz Onların taze kokmasını sağlayacaktır!

8. Enfeksiyonlar ve Kesikler için Çay Ağacı Yağı

Lavanta esansiyel yağı ile karıştırılan çay ağacı yağı, ev yapımı bir yara merheminde mükemmel bir katkı maddesidir. Gerekirse bir kesmeyi önce su ve hidrojen peroksit ile temizlediğinizden emin olun, sonra çay ağacı yağı koyun ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olması için bir bandajla örtün.

9. Ağız Sağlığı İçin Çay Ağacı Yağı Diş macunu

Çay ağacı yağı, kötü bakterileri öldürme ve aynı zamanda iltihaplı cildi yatıştırma kabiliyeti nedeniyle evde kullanılan diş macunu ve gargara eşyalarında mükemmel bir bileşendir.

Diş etlerinin kanamasını ve diş çürümesini azalttığı yapıla deneylerde kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı ile hindistancevizi yağı ve kabartma tozu karışımından şaşırtıcı bir ev yapımı diş macunu elde edin.

10. Çay Ağacı Yağı Kanser İçin

Hem çay ağacı yağı hem de tütsü yağının kanser karşıtı yararı olduğu kanıtlanmıştır. Anormal cilt lezyonları için, tütsü yağını, ahududu, darı tohumu yağı ve çay ağacı yağı ile karıştırabilir, daha sonra günde üç kez kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Araştırma ve Çalışmaları

Tarihsel olarak çay ağacı bitkilerinin uçucu yağları ( Melaleuca alternifolia ) antiseptik ve antienflamatuar etkileri nedeniyle çokça kullanılmıştır. Melaleuca cinsi Myrtaceae ailesine ait ve Avustralya’ya yerli neredeyse hepsi yaklaşık olarak 230 bitki türü içerir. Batı Avustralya Üniversitesi’nde Biyomedikal ve Kimyasal Bilimler Okulu tarafından yayınlanan 2006 raporu, çay ağacının zararlı bakterileri azaltma yeteneğinden sorumlu birincil aktif bileşenlerin terpen hidrokarbonları, monoterpenleri ve seski terpenleri içerdiğini belirtti.

800’den fazla çay ağacı örneğini gaz kromatografisi ile inceledikten sonra, araştırmalar 100’den fazla farklı kimyasal bileşeni ve çeşitli konsantrasyon aralıklarını gözlemledi. Bu uçucu hidrokarbonlar, aromatik olduğu ve hava, cilt gözenekleri ve mukoza membranlarından geçebildikleri gözlemlenmiştir.

Çay ağacının uçucu yağı  “vücuda” güçlü bir dezenfektandır ve herhangi bir zehirli etkisi yoktur. 1923’te Dr. AR Penfold, şaşırtıcı bir şekilde, çay ağacı yağının o vakit konvansiyonel antiseptikten (karbolik asit) daha iyileşen enfeksiyonlarda on iki kat daha etkili olduğunu buldu. Bu nedenle 1930’lu ve 1940’lı yıllarda, çay ağacı yağı, ilk yardım paketlerinde çay ağacı yağı verilen Avustralya II. Dünya Savaşı askerlerinin kullandığı antiseptik olarak yaygınlaştı.

Son zamanlarda çay ağacı yağı üzerinde yapılan en inanılmaz çalışmaların biri cilt kanseri ile mücadele etme yeteneğini araştırdı. Çay ağacı yağı kanserli tümörleri azaltmada ve bağışıklığı artırmada hızlı bir etkiye sahip olduğu bulundu.

Çay Ağacı Yağı Kullanım Tarifleri

Çay ağacı yağı aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

Aromatik olarak: Bir yağ difüzörü kullanarak evinizde çay ağacı yağı dökün. Ayrıca çay ağacı yağını evinizin belirli bölgelerinde pamuk ya da pamuklu bir bez dökerek ya da kıyafetlerinize sürerek koklayabilirsiniz.

Topikal olarak: Çay ağacı yağı doğrudan cildinize uygulanmadan önce 1: 1 oranında Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltilmelidir. Çay ağacına benzer şekilde, hindistancevizi yağı da cilt ve bağışıklık için kendi yararlarına sahiptir, bu yüzden bu ikisi birlikte daha da iyi bir birleşim oluşturmaktadır.

Dâhili Kullanım için DEĞİLDİR: Ulusal Zehir Merkezi’ne göre çay ağacı yağı yutulduğunda zehirlidir. Çay ağacı yağı herhangi bir sebepten dolayı ağızdan alınmamalıdır; bazı geleneksel kullanımlarda ağız yıkama, ağız kokusu tedavisi, diş ağrısı ve ağız ülseri tedavisi için çay ağacı yağı kullanılmaktadır. Çay ağacı ağzınızda kullanılıyorsa, sindirim sorunları, kovanlar ya da baş dönmesi gibi potansiyel yan etkileri önlemek için sonradan yağı çıkarmalısınız.

Her zaman% 100 saf uçucu yağ kullanın ve doğru tür adının şişe etiketinde ( Melaleuca alternifolia ) yer aldığını kontrol edin. İdeal olarak, test edilmiş ve tüm kıstasları karşılayan, ayrıca kimyasal toksinler, dolgu maddeleri veya çözücülerden arınmış olmasını sağlayan, terapötik dereceli ve organik olan yağ arayın.

Satılan çay ağacı yağlarının bileşimi, yağın 14 aktif bileşeni için minimum ve maksimum standartları belirleyen “Melaleuca-terpinen-4-ol türü Yağ” için uluslararası bir standart ile düzenlenir.  alternifolia’nun altı ortak çeşidi ya da kemotipleri normalde çay ağacı esans yağı olarak satılmaktadır, ancak günümüze kadar biyolojik etkinlikleri açısından belirgin farklılıklar bulunmadığından, hepsi de iyi seçimler gibi görünüyor.

Işık, ısı, havaya maruz kalma ve nem tüm uçucu yağların yağ kararlılığını etkiler, bu nedenle çay ağacı yağı karanlık, serin ve kuru koşullarda tercihen cam bir kapta saklanmalıdır.

Ev yapımı Limonlu Ev Temizleyici

Çoğu ticari olarak satılan temizlik maddeleri sentetik kokular ve zararlı kimyasal maddelerden yapılır. Bu Homemade Melaleuca Limon Ev Temizleyicisi, çay ağacının antimikrobiyal özellikleri sayesinde de aynı şekilde etkilidir. Sadece 4 maddeden yapılmış, kolay ve hızlı olması için artı doğal olarak ferahlatıcı bir aroma bırakacaktır.

 • 8 bardak  su
 • 4 bardak beyaz sirke
 • 15 damla çay ağacı yağı
 • 15 damla limon
 • Cam Temizleme Sprey şişesi

TALİMATLAR:

Sprey şişesine diğer maddelerle birlikte doldurun. Şişeyi kapatın ve karıştırmak için sallayın.

Her spreyden önce şişeyi sallayın / çalkalayın.

Not: Narenciye esanslı yağlar çok yoğun ve sağlıklı asidik özelliklere sahiptir! Bu nedenle, saklamak için cam kap kullanmanızı öneririz.

Çay Ağacı Yağı Yan Etkileri

Çay ağacı genellikle güvenli kabul edilir ve çoğu vakada yan etkilere neden olmaz. Ancak hassas cildiniz varsa, bir reaksiyon yaşamanız mümkündür. Çay ağacı yağı gözlerinizden, kontak lensleriniz, iç burun ve cildinizin hassas kısımlarından uzak tutun.

Bu uçucu yağ, keskin bir kamfor kokusu ve bunu takiben çok fazla uyguladığınızda cildinizin hafif yanması gibi etki sağlayacak mentol benzeri bir soğuma hissi verir.

Topikal ürünlerde %5-10 konsantrasyonda kullanıldığında, normalde alerjilere veya cilt döküntülerine neden olmaz ancak dermatit reaksiyonlarına daha güçlü konsantrasyona neden olduğu bildirilmiştir.

1999’da, Kuzey Amerika İletişim Dermatit Grubu tarama paneline çay ağacı yağı eklendi ve test sonuçları, yama testi için yönlendirilen hastaların yaklaşık %1,4’ünün çay ağacı yağı için olumlu bir reaksiyon gösterdiğini kanıtladı. Daha büyük miktarlarda kullanmadan önce yüzünüze, göğüs ya da boynunuza uygulamadan önce olumsuz tepkileriniz olmadığından emin olmak için önce kolunuzda ya da bacağınızda küçük bir cilt testi yapmak iyi bir fikirdir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kontrol edin

Close
Close