İlaçlarŞifalı BitkilerTakviye Gıdalar

Bilişsel İşlev için En İyi Bitkisel Nevropropikler

Hafızamızı, Odak Sınırımızı ve Fiziksel Gücümüzü Bitkilerle Arttırabileceğimizi Biliyor muydunuz?

Zihinsel sağlığınızla ilgilenmeniz ve bilişsel işlevlerinizi geliştirmeniz, özellikle ileri ki yaşlarınızda önceliklerinizden biri olmalıdır. Antik çağlardan beri, insanlar baş ağrısı ya da beyin yorgunluğunu azaltmayı sağlayan bitkileri denediler.

Bitkilerdeki bitki nevropikleri olarak bilinen bitki kullanımlarını doğrulamak için o zaman bilim mevcut değildi, ancak atalarımız bir şekilde deneme yanılma yolu ile bunları çözmüşlerdi.

Bitkilerden Elde Edilen Beş Doğal Nootropik.

Huperzine A

Huperzine A iyi bilinen bir kognitif arttırıcıdır. Bu madde, asetilkolini düşüren bir enzimi inhibe ederek kognitif işlevlerinizi geliştirir. Asetilkolin, öğrenen sinir iletici olarak da bilinir, ancak kas kontraksiyonunda da rol oynar.

Vücudunuzda hafif bir asetilkolin fazlası olması hem bilişsel hem de kas performansınızı artırabilir. Bitkisel bir takviye olarak çok yönlülüğünden dolayı, huperzine A bilginler ve sporcular arasında oldukça popülerdir.

Huperzine A (HupA), Huperziceae ailesine ait bitkilerden çıkarılır. Bu bitkiler dünyada yaygındır. Eklerde kullanılan huperzin A’nın çoğu, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da bulunan bir firma olan Huperzia serrata’dan türetilmiştir.

Huperzine A, asetilkolinesterazın (AchE) kuvvetli seçici ve geri dönüşümlü bir inhibitörüdür. Yüksek dozlarda kan-beyin bariyerine nüfuz edebilir, asetilkolinesteraz üzerinde daha iyi bir oral biyoyararlanım ve daha uzun bir önleyici etki yapar.

Daha basit terimlerle, huperzin A’nın beyine yüksek dozlarda ulaşması ve AchE’yi daha uzun süre inhibe edebileceği anlamına gelir. Bu olumlu etkisi, beyninizde daha yüksek bir asetilkolin seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Çalışmalar, asetilkolin (AcH) reseptörlerinin yeni anıları kodlamaya ve yaşla ilişkili bilişsel düşüşe karşı korunmaya katıldığını göstermiştir. Huperzine A, doğal olarak AcH’yi parçalayan bir enzim olan AchE’yi bloke eder. Bu nedenle, asetilkolin beyninizde biriktiğinde, hafıza ve biliş gelişir.

Bacopa Monnieri

Bacopa monnieri, dünyanın sulak alanlarında yetişen çok yıllık bir bitki ve doğal aromatiktir.

Genellikle Nepal, Hindistan, Çin, Pakistan ve Tayvan’da bulunur, ancak Avrupa, Avustralya, Afrika ve Amerika’da da büyüyebilir. Son yıllarda su yeteneği sayesinde insanlar akvaryum bitkisi olarak içeride bacopa yetiştirmeye başladılar.

Yaygın olarak su şapkası veya brahmi olarak bilinen bitki, bilişsel güçlendirme için yüzyıllarca değil, binlerce yıl boyunca kullanılan bir şifalı bitkidir.

Bacopa’nın temel etki mekanizması, nöron iletişimi ve beyindeki verimliliği arttırmaktır. Bu madde, sinir uçlarının büyüme hızını arttırarak sinir sistemi içindeki iletişim hızını arttırır. Bitki serebral kan akışını da arttırır ve antioksidan etkiye sahiptir.

Bacopa monnieri’yi almak stres ve kaygılarınızı azaltabilir ve ruh halinizi ve refah hissinizi geliştirir. Bacopa takviyesi belki de enformasyonun geri çağrılmasını geliştirirken daha keskin ve daha canlı anıların geliştirilmesine yardım eder. Başka bir deyişle, piyasadaki hafıza arttırımı için en iyi doğal yön güdüm yöntemlerinden biridir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba da bilişsel iyileştirme dünyasında oldukça popülerdir ve belki de en çok kullanılan bitkisel nevropiktir. Çin’e özgü olan Ginkgo ağacı, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmıştır.

Bilişsel güçlendirme yeteneklerinin yanı sıra, insanlar yüksek tansiyon, maküler yozlaşma, kulak çınlaması, periferik arter hastalığı ve daha fazlası için Ginkgo biloba takviyeleri alır.

50: 1 konsantrasyonda bir Ginkgo biloba özütü, bilişsel güçlendirme ve yaşla ilişkili bilişsel gerileme semptomlarını hafifletmek için yemeklerle birlikte alınmalıdır.

Araştırmalar, bilişsel gerileme yaşayan yaşlıların zihinsel keskinliğini korumak için terapötik bir seçenek olarak bir Ginkgo biloba özütü seçebildiğini gösteriyor.

Diğer çalışmalar, Ginkgo biloba takviyeleri alan birkaç test deneğinin kısa süreli hafızasının güvenilir bir şekilde arttığını göstermiştir. Bu etkiler hem sağlıklı adaylarda hem de Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklardan muzdarip olanlarda görüldü.

L-Teanin

L-theanine (veya theanine), yeşil, siyah ve beyaz çay üretmek için kullanılan bitki çay fabrikasında ( Camellia sinensis ) bulunan esansiyel olmayan bir amino asittir.

Bu amino asit, sedasyonu provoke etmeden rahatlatıcı ve anksiyolitik bir etkiye sahiptir . Ayrıca, bu amino asidin stresin azaltılmasında ve hafifçe ruh hali ve dikkat süresi arttırmada etkili olduğu görülüyor. Theanine uykuyu tetiklemese de uyku sorunlarına yardımcı olabilir, ancak uykusuzluk tedavisinde ilk seçenek olmamalıdır.

Çalışmalar, teininin kafein ile birleştirilmesinin hem dikkat hem de bilinci teşvik etmede sinerjik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Theanine’in rahatlatıcı etkisi ve kafeinin uyarıcı etkisi, “önemseme konusuna” konsantre olmanıza imkan tanıyacaktır.

Başka bir deyişle, bu kofrenin zihinsel uyarılmasının jitters veya endişe olmadan olumlu etkileridir. Kafein ve L-Theanine pürüzsüz bir enerji için mükemmel bir kombinasyondur.

Vinpocetine

Vinpocetine, vincamine’nin sentetik bir etil esteridir. Vincamine, yaygın olarak daha az periwinkle olarak bilinen Vinca minor bitkiden çıkarılır.

Bu bitki türü güney ve orta Avrupa’da yetişir ancak güneybatı Asya ve Kuzey Amerika’da da bulunur. ABD’de, periwinkle bitkisi sürünen mersin veya basitçe mersin olarak bilinir.

Vinpocetine anti-aging agent ve beyin koruyucu olarak kullanılan bitkisel nevropiklerden biridir. Ayrıca serebral kan akışını artırabilir ve hafızayı güçlendirebilir, ancak ikinci iddiada bilimsel destek bulunmamaktadır.

Bir vinoposet takviyesi aldığınızda, madde kanınıza girer ve beyninize ulaşır. Madde beyne ulaştığında, sinirsel enflamasyonu azaltır ve toksinlere ve aşırı stimülasyona karşı korur.

Yapılan çalışmalar, vinoposetin, amnezyanın önlenmesinde bir rol oynadığını ispatlamakla birlikte, hafıza arttırıcı olarak sık kullanıldığına rağmen hafıza oluşumuna yardımcı olma kabiliyetini henüz göstermedi.

Vinpocetine de bilişsel düşüşe karşı korunmada etkilidir, ancak bu iddiayı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bununla birlikte, son çalışmalar, Vinpocetine’in beyindeki basınç birikimini düşürerek baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Baş ağrısını azaltmak da periwinkle bitkisinin geleneksel tıpta nasıl kullanıldığıda bilinmektedir.

Bitkisel Geliştiriciler Üzerindeki Sonuç

Durumda, bu bitkisel nevropikler veya beyin takviyeleri arasından en az birini denemek cazip olabilir, aldığınız dozun çok iyi sonuçlar doğurmasının yanında ciddi olumsuz yan etkilerinin de olabileceğini bilmelisiniz.

Bu yüzden bilişsel geliştirici takviyeleri almadan önce daima doktorunuza danışın.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close