Genel

Bebek Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan bebek bakımı   ilk 6 ay oldukça büyük bir öneme sahiptir. Başta doğru tutulması olmak üzere emzirme gibi birçok farklı bebek bakımı konusunda dikkat etmek anne babalar için çok büyük bir öneme sahip olacaktır. Özellikler ilk aylarda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konulara bakalım.

Yeni Doğan Bebek Bakımı 

 

Genel olarak yeni doğmuş bebeklerin kasları doğru anlamda gelişmediği için bebekler kucağa alınırken özellikle boyun kısmına çok dikkat etmek gerekmektedir. Ancak bu kısımdan tutarken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri çok fazla sıkmamaya gayret etmek. Çünkü böylesi durumda beyin ciddi anlamda arar görmüş olacaktır.

Anne sütü başta bağışıklık sistemini güçlendirmesi bakımından olmak üzere pek çok konuda oldukça büyük faydalara sahiptir. Emzirme aşamasında bebeğin süte rahat bir şekilde ulaşabilmesi oldukça büyük bir önemi bünyesinde barındırıyor. Bebek emzirilirken acele edilmemeli, göğse doğru geldiğinde aç olan bebek ağzını açınca burada meme başı yerleştirilmelidir. Boyun kısmından desteklenerek çok daha rahat bir şekilde süt içmesi sağlanmış olacaktır.

Bebek Bakımı İçin Doğal Ürünler Kullanın

 

Şimdilerde bebek bakımı konusunda insanların karşılarına onlarca farklı ürün çıkmakta. Böyle olunca da pek çok kişi karşılarına çıkmakta olan ürünler arasından seçimlerini yapıyorlar. Gerçekte ise bu ürünlerin büyük bir kısmı bebeklerin ciltlerine oldukça ciddi oranlarda zararlar verebiliyor. İçerilerinde yer alan ve doğal olmayan maddeler, hali hazırda hassas olan bebek cildine zarar verebilecektir.

Bunun olmasının engellenmesi adına mutlaka satın alınacak olan ürünlerin içerikleri oldukça dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Özellikle bebeklerin yıkanması ve altlarının değiştirilmesi esnasında bu durum çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlamış durumda. Su ve sabun gibi hijyenik ürünlerin tercih edilmesi, bebeğin sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bez değiştirilmeden önce bütün malzemeler anne ve babanın yanında olmalıdır. Böylece bebek bezi değiştirme işlemi hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş olacaktır. Yeni bez takılmadan önce de cilt dikkatlice temizlenip koruyucu kremler uygulanmalıdır. Bu sayede bebeğin cildi nefes alacak, tahriş olmayacak ve sağlığında bir zarar kendini göstermeyecektir.

 

Bebek Cilt Bakımı 

 

Bebeğinizin cildinin ne kadar yumuşak ve saf olması şaşırtıcıdır, bu yüzden nazik bir bakıma ihtiyacı vardır. Bebek bakımı için cilt temizliği ve koruması ; cildi kurulukça ve güneşin ve rüzgârın sert etkilerinden dolayı kolayca zarar görebilmesinden kaynaklı önemlidir. Cilt bakımı rutini oluşturmak bebeğinizin cildini her zaman iyi koruyabilir.

Kuru cilt ve egzamadan korunma için  diyet, banyo ve cilt bakım ürünü seçiminde basit değişiklikler bunu yönetmeye yardımcı olabilir  Hafif bir doğal vücut yıkaması, daha soğuk banyo sıcaklığı ve banyonuzun ardından nemlendirmeyi hatırlamak kurumayı azaltmaya yardımcı olabilir.  Bazı sağlıklı yağları içeren doğal bir organik diyet de yardımcı olabil  Çoğunlukla bebeğin hassas cildi bez ile temas etmesi sonucu oluşur pullanma ve tahrişe neden olabilir. Bebek bezlerinde kullanılan malzeme sızıntıya engel olurken maalesef havayı da dışarıda tutar. Bu, bebeğinizin cildinin   tahriş olmasına neden olabilir. Bu açıdan bebeğinizi evde iken eğer hava sıcak ise bezsiz kalmasına izin vermelisiniz ve bebekler için üretilen pişik kremleri kullanmalısınız. Bebeğinizi güneşten korumayı da unutmayınız güneş bebekler için çok tehlikeli olabilir. Bunun için şapka , ince giysiler ve bebek arabasında güneş koruyucu olmasına özen göstermelisiniz.

Bebek Emzirmesi 

 

Bebek bakımında olmazsa olmaz altın kural bebek emzirmedir.  Anne sütü bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için tüm doğru miktarda karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin içerir.  Anne sütü de bebeğinizin savunmasız bağışıklık sistemi hastalıklarını ve pnömoni ve ishal gibi enfeksiyonları önlemek için yardımcı olmak için antikorlar içerir.  Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadınların, en az doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeklerini emzirmeleri tavsiye edilir.

Bebeğinizi emzirirken düzgün tutmaya ve nefes almasını engellememeye dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi memeye yaklaştırırsanız o zaten emme işlemini yapacaktır. Bebeğinizi kolunuzla desteklemeli ve doyduğu zaman zorlamamalısınız. Zaten ilk başlarda çok fazla emzirmeniz gerekecektir.  Bazı durumlarda doktorunuz takviye olarak bebek formülü önerebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmadan bebek formül mamaları almamanız ve bebeğinize vermemeniz gerekir.

 

Yenidoğan Banyosu 

 

Bebek bakımı için banyo ve temizlik ilk doğduğundan itibaren önemlidir.  Bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra ilk banyolarını yaptırabilirsiniz. Siz veya eşinizin beraber çalışmalısınız. Bebeğinizi ilk kez banyo yaparken, bebeğinizi nasıl tutacağınızı ve temizleyeceğinizi öğrendiğinizde sinir bozucu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yenidoğanı yıkamak için öncelikle enfeksiyonu önlemek için kordon   mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Yaklaşık 10 gün içinde doğal olarak düşene kadar kordon   bakımıyla ilgili daha fazla bilgi için doktorunuza veya ebenize danışın.

Bebek Masajı

 

Bebek masajı ebeveyn ve çocuk arasında bir bağ geliştirmeye yardımcı olan ve kanıtlanmış faydalara sahip   harika bir yoldur. Bir güven bağının geliştirilmesine yardımcı olur.  Masaj bebeğinizin uykusunu düzenler. Bağışıklığı arttırmaya yardımcı olabilir.  Kan dolaşımını artırır ve cildin durumunu iyileştirir. Masaj sindirime yardımcı olabilir. Genelde gaz çıkarmak için sık sık bel masajı yapılır . Masaj, kolik veya reflü semptomları olan bebeklerin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Odanın sıcak olduğundan emin olun.  Acıyı rahatlatmak için masaj yapmıyorsanız, kendinizi rahat hissettiğiniz ve bebeğinizin genellikle sakin olduğu zamanı seçin.  Masajı yapmadan önce bebeğinizin istediğinden emin olun.  Bacaklarda başlayın ve vücuttan yukarı doğru hareket edin.  Karnına herhangi bir baskı uygulamayın.
Acıdan ağrıyı gidermek için masaj yaparken, ellerinizi karnı üzerinde yumuşak, saat yönünde hareket ettirin.
Badem veya zeytinyağı gibi bir losyon kullanın. Bunlar genç bir bebeğin cildine faydalı olabilir ve kolayca emilir.
Bebek bakımı oldukça önemli bir konudur ve sadece buradaki yazanlar ile sınırlı değildir. Artık aile sağlık ocaklarında bebeklerinizin düzenli bakımına yardımcı olunmaktadır. Eğer emin olmadığınız bir konu olursa doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Bebeğiniz sağlığı geleceği için önemlidir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Kontrol edin

Close
Close