Anne & Bebek

Bebek Ateşi Çıktığında Bunlar Yapılmalı

Bebeğinizin ateşi yükseldiğinde yapmanız gerekenler

Anne babaların bebek ile alakalı en fazla korktukları şeylerin başında yüksek ateş gelmekte. Ebeveynlerin tecrübesizliğinin yanı sıra bebeğin kendini ifade edememesi de işlerin zorlaşmasına neden olabiliyor. Bu aşamada önemli olan şey soğukkanlı olmaktır.

Bebek İçin Ateş Nasıl Ölçülür?

Evlerde olmazsa olmazların başında yüksek ateş ölçümü adına ateş ölçerdir. Çünkü düşünülenin aksine bebeklerdeki vücut ısısını tam olarak el alna konularak ölçülemez. Şimdilerde ateş ölçümü adına birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ağız, koltuk altı, kulak ya da makattan yapılacak olan ölçümler arasından en doğru sonuç makattan ölçüler ateştir.

Makattan ateş ölçümü yapılmadan önce ateş ölçerin ucuna bir miktar yağ sürülmelidir. Sonrasında bebek yan yatırılıp dizler hafifçe bükülmeli ve 30 saniye süre boyunca vücut ısısı ölçülmelidir. Ağızdan ateş ölçümü bebeklerde biraz zor olabilmektedir. Bu ölçüm şeklinde ateş ölçer bebeğin dilinin altında ya da yanak boşluklarında 2 3 dakika tutulmalıdır.

Genel olarak yüksek ateşin ölçülmesi için sıklıkla tercih edilmekte olan koltuk altından ölçümün güvenilirlik oranı düşüktür. Bebeklerde bu tarz bir yöntem kullanılmak isteniyorsa ateş ölçer koltuk altında 3 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Buradan çıkacak olan sonuçlar makattan yapılmış olan ölçüme oranla 1 derece daha düşük olacaktır. Kulaktan yapılan ölçüm ise oldukça kolaydır. Burada önemli olan şey doğru pozisyonu bulmak olacaktır.

Bebeklerde Ateş Yükseldiğinde Yapılması Gerekenler

Bu aşamada anne babaların dikkat edilmesi gereken en önemli şey yüksek ateşin ne seyirde gittiğini takip etmektir. Aşırı oranda yükselme eğiliminde olmayan, sınır altındaki ateşte direkt olarak ilaç kullanılmamalıdır. Yeni doğmuş olan bebeklerde ateş ise oldukça risklidir. 0 ila 3 ay arasındaki bebeklerde 38 derece üstü ateşte mutlaka sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekmektedir.

Ateşi olan bebeğin soyulması gerekmektedir. Ardından ılık duşa sokulmalı ve başta eklem yerleri olmak üzere alın ve kasık bölgesine de nemli havlu koyulmalıdır. Bu aşamada önemli olan şey suyun soğuk olmaması ve su içinde alkol ve limon gibi maddelerin kullanılmamasıdır. Bebek ateş esnasında çok su kaybedeceği için bu süreçte sıklıkla emzirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close