Şifalı Bitkiler

Akciğer İçin Şifalı Bitkiler

Akciğer sağlığınıza iyi gelecek bitkiler

Vücudumuzun belki de kalpten sonra en önemli organıdır akciğer. Solunum sisteminin en önemli parçasıdır. Aynı zamanda akciğer hassas bir organdır onu korumak sandığımız kadar kolay olmayabilir. Oksijeni alarak diğer hayati organlara dağıtmakla görevlidir. Akciğerlerin kendi yapısında mucize bir şekilde kendi kendine temizleyebilen bir organdır.  Akciğerlerde bulunan silia adı verilen tüylü doku sayesinde, zararlı ve kötü toksinler vücuttan atılır. Hastalığın başlaması da sillia zarar görür ve artık görevini yapamaz hale gelerek hastalıkları vücudumuza davet eder.

Akciğer hastalıkları kendini öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste daralma hissi, bronşiyal spazmlar, aşırı mukus üretimiyle kendini gösterir. Bu hastalılar da astım, amfizem, bronşit, zatürre ve akciğer kanseridir. Bitkisel ilaçlar bu hastalıklarda rahatlamanızı sağlayacaktır. Tabi asıl tedavi için doktorunuza danışınız. Bu bitkileri yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Tabi bütün bunların dışında akciğerlerimizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız sigaradan uzak durmanız gerekir. Sigaranın akciğerlerinize verdiği zararı başka hiçbir hastalık veremez. Bu hastalıkların nedenlerinin başında da yine sigara gelmektedir. Sizde kaliteli yaşamak ve rahat nefes almak istiyorsanız bunlardan önce sigaradan uzak durmanız gerekir. Sigarayı içmeyin ve içilen yerlerde de bulunmamaya çalışınız.

AKCİĞER İÇİN İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

ZENCEFİL: Zencefili hem yemeklerde hem de çay olarak kullanabilirsiniz.  Zencefilin içeriğinde bulunan gingerol adı verilen antioksidan içerir. Gingerol sayesinde akciğeri güçlendirir ve alerjenleri, mukusları, kirletici maddeleri ve diğer istenmeyen parçacıkları yok etmeye yardımcı olur.

OKALİPTÜS: Doğal bir antibiyotik kaynağı olan okaliptüs, uçucu yağlar içerir. Bu yağ tıkanıklıkları açar, akciğer enfeksiyonlarıyla savaşır, kan akışını artırır, şişkinliği azaltır. Bitkisel olan boğaz pastili, öksürük, buhar banyoları ve soğuk algınlığı için olan ürünlerde okaliptüs bulunuyor. Okaliptüsü buharla birlikte koklamak nefes açar, bronşit, öksürük ve grip tedavisinde sıkça kullanılır. Ayrıca taze okaliptüs yapraklarıyla çay içmek bronşit ve sinüzite iyi gelmektedir.

ANDIZ OTU: Akciğer sağlığı için son zamanlarda adı geçen bitkilerden bir tanesi de andız otudur. Antiseptik özelliği sayesinde ilk çağlardan bu yana bitki terapilerinde kullanılmıştır. Akciğer hastalıklarından kronik bronşit, astım, tüberküloz vb. hastalık tedavisinde kullanılır. Balgam sökücü ve iltihap kurutucu özelliğiyle hastanın rahatlamasını sağlar. Her bitki gibi andız otunun fazla kullanımında yan etkilere sebep olabilir bunlar ishal, kusma, mide spazmı gibi rahatsızlıklardır. Hamile ve emziren bayanların kullanmaması gerekir. Akciğer tedavisinde kullanmanız için doktorunuzun önerdiği dozda alarak kullanınız.

EKİNEZYA:Ekinezya bitkisi akciğerlerin işlevinin gelişmesine yardımcı olur. Ekinezya grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyon tedavisinde yardımcı olarak kullanılmıştır. Bakteriyel ve viral akciğer rahatsızlıklarında ekinezya kullanılır. Ekinezya bitkisinin tatlı ama keskin bir tadı vardır.

SARIMSAK:Yemeklere lezzet katan ve olmazsa olmaz şifa kaynağıdır sarımsak birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Güçlü bir antibiyotik kaynağıdır. İçeriğinde bulanan aktif maddelerden birisine alisin adı veriliyor. Bu madde akciğerlerdeki mukusun temizlenmesine, grip, soğuk algınlığı ve solunum problemleri gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Sarımsağı yemeklerle veya limon, bal ve sarımsakla cay yaparak tüketebilirsiniz.

SIĞIRKUYRUĞU BİTKİSİ: Sığırkuyruğu bitkisi genellikle tablet olarak kullanılır. İçeriğinde bulunan saponinler öksürme şikâyeti bulunanlar da balgam sökücü görevi görerek tedaviye katkı sağlar.

CAYENNE BİBERİ: Güney Amerika kökenli bir bitkidir cayenne biberi, bu kırmızı acı biber akut ve kronik üst solunum yolu tedavisinde kullanılmaktadır. Cayenne biberi solunum sisteminin zarar görmesini önleyerek işlevini geliştirir. Aynı zamanda akciğer iltihabının atılmasını sağlar. Bu bitki etkili bir bitkidir eğer cayenne biberini akciğer tedavisi için kullanacaksanız kesinlikle doktorunuza danışarak kullanmaya başlayınız.

ÇAMFISTIĞI: Akciğerin tedavisinde kullanılan çamfıstığı bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Macun yapılarak birer kaşık yenir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close